Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Mesane kanseri hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucunda gelişir. Mesane iç kısmının yüzeyi hücre tabakasıyla örtülü şekildedir. Hücreler sürekli bölünür ve yenilenir. Ancak kontrolsüz hücre bölünmesi ve çoğalması kansere yani mesane tümörü oluşumuna neden olur.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtileri görüldüğü takdirde zaman geçmeden doktora gitmek gerekir. Erken tanı kişinin yaşamını kurtarır. Mesane kanseri belirtileri şöyledir;

 • İdrar yapmada zorluk yaşama,
 • Sırt, kaburga ve kalça bölgelerinde ağrı yaşama,
 • İdrar ve bağırsak kontrolünü sağlayamama,
 • İdrar atımı sırasında ağrı ve yanma hissetme,
 • İstemsiz kilo kaybı yaşama
 • Kesik kesik idrar yapma,
 • İdrardan kan gelmesi,
 • Çok sık idrara çıkma,
 • Birden idrar yapma isteğinin yaşanması,

Mesane Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mesane kanserinin nedenleri olarak kesin bir şey söylenemez. Ancak mesane kanseri olma ihtimalini artıran risk faktörleri vardır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • Yaş; İlerleyen yaşlarda mesane kanseri olma riski artar. Mesane kanseri olan kişilerin genelde 50 yaş ve üstü olduğu görülmüştür.
 • Sigara; Sigara kullanımı fazla olan kişilerin sigara kullanmayan kişilere oranla daha çok mesane kanseri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Cinsiyet; Erkeklerde kadınlardan daha fazla mesane kanseri görülür. Ancak kadınların mesane kanserinde ölme riskleri erkeklere oranla daha fazladır.
 • Kimyasal; Kauçuk, boya, tekstil, kimya, deri, baskı veya akü sanayi endüstrisinde kullanılan kimyasallar mesane kanseri riskini arttırır.
 • Kronik mesane enfeksiyonu olan kişiler,
 • İdrarı çok tutmak ve yeterli sıvı tüketiminin sağlanmaması
 • Aile ağacında mesane kanseri birey olması,
 • Başka bir hastalık için kemoterapi almış kişiler, mesane kanseri riskini taşıyabilirler.

mesane-kanseri

Mesane Kanseri Teşhisi

Mesane kanseri teşhisi için sistoskopi sık kullanılan bir yöntemdir. Sistoskopide yapılan işlemde öncelikle idrar yolundan ışıklı bir aletle girilir. Mesanenin içerisi bu sayede görülür. Şüpheli dokulardan parça alınarak inceleme de yapılabilir. Mesane kanseri tanısı için diğer görüntüleme yöntemleri sayesinde çevre dokular incelenebilir.

Mesane Kanseri Tedavi Yöntemleri

Mesane kanseri tedavi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı hastanın kanser yayılımı göz önüne alınarak seçilir. Teşhis işlemlerinde kanserin kaçıncı evresinde olduğu belirlenir. Mesane kanseri kas dokusuna kadar işlememişse ve düşük dereceli ise sistoskopi eşliğinde TUR operasyonu yapılır. Yapılan bu ameliyatla kanserli doku çıkartılır. Kas dokusunda ilerlemiş olan mesane kanseri için radikal sistektomi ameliyatı yapılır. Bu ameliyatla prostat, mesane ve lenf bezleri alımı yapılır. Bağırsaklar kullanılarak bir torba yapılır. Son olarak eğer hastalık lenf bezlerine kadar ulaşmışsa tüm vücuda yönelik kemoterapi işlemi uygulanır.

Mesane Kanseri Ameliyatı Riskleri

Mesane kanseri ameliyatı riskleri bulunur. Genel olarak mesane kanseri ameliyatı 2 tip olarak ayrılır. Birincisi TUR ameliyatı denilen kapalı ameliyat yöntemi olup yüzeyeldir. Mesane tümörlerinin tanı ve tedavisinde uygulanır. İkincisi ise kas dokularına ilerlemiş kanserli hücrelerin çıkarılması disiplinine dayanır. Tıp literatüründe bu ameliyat radikal sistektomi olarak tanımlanır. Mesane kanseri ameliyatında da diğer tüm cerrahi uygulamalarda olduğu gibi riskler bulunur. Ameliyat sonrasında, anesteziye bağlı yan etkiler, ameliyat sonrasında kanama, bağırsak yaralanmaları, pıhtı oluşumu, enfeksiyona bağlı riskler ve idrar kontrolünü sağlayamama durumları yaşanabilir.

Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Mesane kanseri ameliyatı sonrası cinsellik kanser seviyesine göre değişiklik gösterir. Eğer mesane kanseri ileri bir seviyeye ulaşmamışsa cinsellik zarar görmez. Ancak kanserin ilerlediği durumlarda erkeklerde prostat alınabilir. Prostatın alındığı durumlarda boşalmada sorunlar yaşanır. Bu da cinsel hayatı etkiler. Ancak sinirler korunarak ameliyat yapılır. Bu sebeple mesane kanseri yapılan çoğu kişinin cinsel hayatı kanser öncesi kadar sağlıklı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

uriner-sistem
Üriner Sistem Taş Hastalığı

Üriner sistem taş hastalığı hemen her yaş grubunda görülebilir. Genetik yatkınlık taş…

Devamını Oku
idrar-yolu-enfeksiyonlari
İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları pek çok farklı sebepten ortaya çıkabilen sağlık sorunlarıdı…

Devamını Oku
mesane-kanseri-evreleri
Mesane Kanseri Evreleri

Mesane, idrarın depolanmasına yarar sağlayan bir organdır ve kanser hücresi geliştird…

Devamını Oku