Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Penis, erkeğin boşaltım ve üreme işlevini sağlayan organdır. Penis mesanede biriken idrarı dışarı atmayı ve üremeyi sağlayan organdır. Ereksiyon olduğunda boyu iki katına ulaşır.

İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık tıp dilinde "erektil disfonksiyon" olarak açıklanır. Penisin sertleşmesi demek olan ereksiyonun cinsel birleşmeyi sağlayacak durumda olmamasına neden olan fonksiyon bozukluğudur. İktidarsızlık sorununun adlandırılması için bu sorunun devamlı veya çok sık tekrarlanması gerekir.

prof-dr-cenk-yucel-bilen

İktidarsızlık, Sertleşme Sorunu Neden Olur?

İktidarsızlık, sertleşme sorununu erkeklerin çoğunda stres, yorgunluk, endişe, aşırı alkol kullanımı tetikler. Çalışmaların ilerlemesiyle iktidarsızlık sorununun %70’inin organik sorunlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

İktidarsızlığın Fiziksel Sebepleri Nelerdir?

İktidarsızlığın fiziksel olarak eğer; atardamarların daralması sonucu penise gelen kanın azalması, ciddi organik kronik hastalıklar (böbrek yetersizliği, karaciğer yetersizliği vb.), toplardamarların gereğinde kapanmayıp gelen kanı geri kaçırması, inmeler (beyin kanaması vb.) sinir sistemi hastalıkları, penise gelen ya da giden damarların hasarlanması, penisin süngersi yapısını etkileyen hastalıklar, hormon bozuklukları, ilaçların yan etkileri, yüksek kolesterol, alkoliklik ya da uyuşturucu bağımlılığı, şeker hastalığı, aşırı sigara içmek gibi durumlar varsa iktidarsızlık oluşabilir.

İktidarsızlığın Psikolojik Sebepleri Nelerdir?

İktidarsızlık psikolojik olarak eğer; cinsel eş ile uyuşmazlıklar, cinsel birleşme sırasında tatmin konusunda kaygı duymak, sevişme sırasında durdurulma, ev veya işte ciddi sorunlar, depresyon yaşamak, ortamın uygunsuzluğu cinsel bilgi azlığı gibi durumlar varsa iktidarsızlık oluşabilir.

İktidarsızlık Tedavisi Nedir?

İktidarsızlık tedavisi olarak penis içine iğne etkili yöntemlerden biridir. Hastaya cinsel birleşme öncesi penisin süngersi cisimlerine iğne yapılması öğretilir. İğne yapıldıktan 10-15 dakika içerisinde ereksiyon gerçekleşir. İğnesiz tedaviler de bulunur. Bunlardan biri idrar kanalına ilaç yöntemidir. Erektil disfonksiyonu olan vakaların bir kısmında penis damarlarında, yeterli kan akışı olmayacak derecede bozukluklar olabilir. Bunlara cerrahi tedavi uygulanması gerekir. Ameliyatla penisin içine yerleştirilen penis protezleri de yöntemler arasında yer alır.

İktidarsızlık İçin Hap Kullanımı

İktidarsızlık için hap kullanımı da yaygındır. Bu amaçla kullanılan ilaçlardan biri Yohimbin Afrika’da yetişen bir ağaçtan üretilmiştir. Bir çok çalışma ereksiyon sağlamada yararlı olduğunu belirtmiştir. Etkisi kanıtlanmış, lisanslı tek ilaç Viagradır. Cinsel birleşmeden bir saat önce kullanılır.

Ereksiyon İçin Hormon Kullanımı İşe Yarar mı?

Ereksiyon için hormon kullanımı da vardır. Sertleşme sorunu yaşayanların bir kısmına neden olan hormon bozukluğudur. En sık rastlananı ise testosteron eksikliğidir. Bu gibi sorunlarda hormon içeren ilaç takviyeleriyle başarılı bir tedavi sağlanır.

Eğrilik Nedir?

Eğrilik kişiden kişiye farklılık gösterir. Peniste sağa ya da sola hafif eğrilikler olabilir. Penisin eğriliği fazla olmadığı sürece normaldir. Cinsel birleşmede hafif bir penis eğriliği cinsel birleşmede erkek için herhangi bir sorun oluşturmaz.

Eğrilik İçin Ameliyat Gerekir mi?

Eğrilik için ameliyat gerekebilir. Penisteki eğrilik düzeyi çok hafiften çok ileri düzeye kadar gidebilir. Penis eğriliği 30 derecenin üstünde olanlarda operasyon gerekir; çünkü 30 derece ve üstündeki eğriliklerde penisin zorlanması ve kırılması ihtimali vardır.

Penis eğriliği nasıl anlaşılır?

Penisin şeklinde gözle görülür bir eğrilik olabilir. Bunun haricinde penis boyutu küçülebilir, sertleşme sırasında ağrı ve penis üzerinde sert dokular hissedilebilir.

Penis eğriliği cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Penisteki eğriliğin derecesi bu konuda önemlidir. İleri derecede bir eğrilik var ise cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştırır. Hafif eğrilikler cinsel ilişkide bir sorun yaratmayabilir.

İktidarsızlık psikolojik bir sorun mudur?

İktidarsızlık, bazı durumlarda psikolojik sebeplerden dolayı gerçekleşebilir. Genel olarak iktidarsızlık sorunu organik ya da fiziksel nedenlere bağlı oluşur ve tedavisi büyük ölçüde mümkündür. 

Alkol, iktidarsızlığı etkiler mi?

Evet, aşırı alkol kullanımı kişide iktidarsızlığa neden olur. Sigaranın ve uyuşturucu madde kullanımının iktidarsızlığa sebep olabileceği gösterilmiştir.

İktidarsızlık nasıl geçer?

Yapılan incelemeler neticesinde sorunun kaynağının ne olduğu ve hangi yöntemlerle tedavi edilebileceği belirlenir. Tedavide ilaç kullanımından cerrahiye kadar çeşitli yöntemler bulunmaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

egrilik
Penis Eğriliği

Penis eğriliği peniste sağa sola hafif eğrilikler olmasıdır. Penisin eğriliği fazla o…

Devamını Oku
infertilite
İnfertilite

İnfertilite halk arasında kısırlık demektir. Kadın ve erkek birey her ikisi de 1 yıl …

Devamını Oku
cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada en sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarında…

Devamını Oku