Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Penis eğriliği peniste sağa sola hafif eğrilikler olmasıdır. Penisin eğriliği fazla olmadığı sürece normal bir durumdur. Hafif bir penis eğriliği cinsel birleşmede erkek için bir sorun oluşturmaz. Penisteki eğrilik düzeyi çok hafif eğrilikten çok ileri düzey eğriliğe kadar ilerleyebilir.

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği penisin yana veya aşağıya doğru eğri olma halidir. Estetik veya psikolojik açıdan kişi kendisi için sorun olarak görebilir. Bu sebeplerden ötürü de düzleştirilmesi arzu edilebilir. Penis eğriliği hafifse cinsel birleşmede bir sorun yaşatmaz.

Penis Eğriliği Neden Olur?

Penis eğriliği nedeni tam olarak bilinmez. Ancak bazı durumların yaşanması penis eğriliği riskini arttırabilir. Örneğin; penisin iç dokularında oluşan yara dokusu, penis travması, ailede penis eğriliği öyküsü bulunması, bağ doku hastalıklarına sahip olmak penis eğriliğinin olma riskini arttırabilir. Hastalık iki aşamada ortaya çıkar. Bunlar akut faz ve kronik fazdır.

  • Akut faz: Plak oluşur ve 18 aya kadar sürebilir. İltihaplanma ve plak oluşumu gelişir. Penis kıvrılmaya başlar ve ereksiyon olmasa da ağrır. Skarlar geliştiğinde de ereksiyonlar ağrılı hale gelir.
  • Kronik faz: Plak oluşumundan sonra ortaya çıkar. Belirtilerin ilk ortaya çıkmasından 12 ila 18 ay sonra başlar. Penis eğriliği daha kötüye gidebileceği gibi daha iyiye de gidebilir. Hastaya özel analiz yapılması gerekir.

penis-nedir-nasil-calisir

Penis Eğriliği Tedavisi Nedir?

Penis eğriliği tedavisi eğrilik durumuna göre değişiklik gösterir. Önce hastanın şikayetleri dinlenir ve eğriliğin derecesi ölçülür. Önce gözlemle takip edilir. Hastalığın büyüme durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Eğer eğrilik ilerlemiyorsa, boşaltım sistemine ve cinsel hayata bir zararı yoksa müdahalede bulunulmaz. Eğer hastanın şikayetleri varsa bu doğrultuda ilaç tedavisi uygulanabilir.

İlaç tedavisi ağız yoluyla olabileceği gibi penise enjekte şeklinde de olabilir. Penis enjeksiyonu işlemi birkaç ay sürebilir. İlaç tedavisine ek olarak ise şok dalga terapisi, elektrik terapisi, traksiyon terapisi gibi uygulamalar da kullanılabilir. Eğer bu uygulamalar cevap vermezse cerrahi ile müdahale edilir. Penis eğriliği ameliyatı ileri düzey penis eğriliğinde daha çok kullanılır.

Penis Eğriliği Ameliyatı

Penis eğriliği ameliyatı problemler 1 yıldan daha uzun süredir devam ediyorsa yapılabilir. Genelde plaklar kronik döneme girmiş ve ciddi sertleşme problemleri yaşanıyorsa ameliyat gerekebilir. Hastalık durumuna bakarak penis boyu kısaltılır ya da uzatılır. Penil protez yerleştirmesi de başka bir seçenektir. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Ameliyat bölgesi daima temiz tutulmalı ve eller sterilize olmadan dokunulmamalıdır. Yara ameliyattan 7-10 gün sonra iyileşir. Ameliyat sonrasında ise kişinin en az 6 hafta cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Kişiye göre bu süre daha uzun da olabilir.

Penis Eğriliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Penis eğriliği tedavi edilmezse kişi cinsel ilişkiye girerken sorunlar yaşar. Cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Sertleşme de zorlanma yaşanabilir. 30 derecenin üstündeki penis eğriliği söz konusuysa penis zorlanabilir hatta kırılabilir.

Penis Eğriliği Kendiliğinden Geçer Mi?

Penis eğriliği kendiliğinden geçebilir. Ancak kendiliğinden geçme durumu çok nadir olarak görülür. Ancak kişi yine de hastalığın kendiliğinden iyileşmesini beklememesi gerekir. Tedavi ne kadar gecikirse eğrilik de aynı oranda artış sağlayabilir. Bu da daha uzun sürecek olan bir tedavi sürecine götürür.

Penis Eğriliği İlişkiye Engel Mi?

Penis eğriliği ilişkiye engel olabilir. Eğriliğin derecesine göre cinsel ilişkide sorunlar yaşanır. Kişi penis sertleşmemesi sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Ancak böyle bir sorunu yoksa ve doktor muayenesinde geçmişse gözleyerek beklemek gerekir. Hastalığın ilerlediği durumda da gerekli tedavi olunur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

penis
Penis

Penis, erkeğin boşaltım ve üreme işlevini sağlayan organdır.Penis mesanede biriken id…

Devamını Oku
penis-nedir-nasil-calisir
Penis Nedir? Nasıl Çalışır?

Penis erkeğin hem üreme hem boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Penis iç döllenme sır…

Devamını Oku
cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada en sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarında…

Devamını Oku