Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

İktidarsızlık, erektil disfonksiyon olarak da adlandırılır. Bir fonksiyon bozukluğudur. Penisin sertleşememe durumudur. Birkaç kez penis sertleşmemesi yaşamak normaldir. Ancak sürekli tekrarlayan bir durumda cinsel hayat sağlığı için üroloğa başvurulması gerekir.

İktidarsızlık Neden Olur?

İktidarsızlık nedeni iki gruba ayrılır. Psikolojik etkenler ve fiziksel etkenler bulunur. İktidarsızlığın %70’i fiziksel nedenlerden ötürü olur. Stres, yorgunluk ya da aşırı alkol kullanımı olduğu durumlarda penis sertleşmesi zor olur. Ancak sürekli sertleşme problemi yaşanıyorsa fiziksel ya da psikolojik olarak bir etken olabilir. Psikolojik nedenler şöyle sıralanabilir; cinsel eş ile uyuşmazlık, depresyon halinde olmak, cinsel tatmin kaygısı, ortamın uygun olmaması ya da cinsellikle ilgili bilgide eksiklik olabilir.

İktidarsızlık Nedenleri

İktidarsızlık Nedenleri psikolojik etkenleri haricinde fiziksel nedenleri de bulunur. Fiziksel nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Penise gelen kanın az olması,
 • Hormon bozuklukları
 • İlaçların yan etkileri
 • Penisin yapısını etkileyen hastalıklar
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Kronik Hastalıklar

İktidarsızlık Tedavisi

İktidarsızlık tedavisi için öncelikle hastaya gerekli tetkikler yapılır. Sorunun ne olduğu ve hangi yöntemler ile tedavi edileceğini belirlenir. Sorunun nedenine göre tedavisi bulunur. Psikolojik sebeplerden kaynaklı iktidarsızlık için psikolojide destek almak gerekir.

Fiziksel sebepler için ise uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Penis içine iğne: Hastaya cinsel birleşme öncesi penisin süngersi kısmına iğne yapılması öğretilir. İğne yapıldıktan 12-15 dakika içerisinde ereksiyon sağlanır.
 • İğnesiz tedavi: İdrar kanalına ilaç yöntemidir. Bu yöntemle de 6-10 dakika içerisinde ereksiyon gerçekleşir.

penis-nedir-nasil-calisir

İktidarsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

İktidarsızlık tedavisi yukarıda belirtilenler gibi yapılabilir. Ancak başka yöntemler de bulunur. Bu yöntemler:

 • Ağızdan hap kullanımı: Ağız yoluyla da ilaçlar kullanılır. Ağız yoluyla alınan ilaçlar yaygın kullanıma sahiptir. Doktor önerdiği takdirde kullanmak gerekir. Kişide herhangi bir yan etki yaratabilir.
 • Hormon kullanımı: Sertleşme sorunu yaşayanların bir başka nedeni de hormon bozukluğu olabilir. Testosteron eksikliği en sık rastlanan eksikliktir. Bu gibi sorunlarda hormon içeren ilaç takviyeleri kullanılır.
 • Cerrahi tedavi: Erektil disfonksiyonu olan vakaların bir kısmında penis damarlarında, yeterli kan akışı olmayacak derecede bozukluklar olduğunda kullanılır.
 • Penis protezleri: Ameliyatla penisin içine yerleştirilen bu protezler de yöntemler arasında yer alır.

İktidarsızlık Hapı

İktidarsızlık hapı kullanımı oldukça fazladır. Bu amaçla kullanılan ilaçlardan biri Yohimbin ilacıdır. Afrika’da yetişen bir ağaçtan üretilmiştir. Bir çok çalışma ereksiyon sağlamada yararlı olduğunu belirtmiştir. Lisanslı tek etkisi kanıtlanmış ilaç ise Viagradır. Cinsel birleşmeden bir saat önce kullanılır. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekir. Muhakkak doktora danışılmalıdır.

İktidarsızlık Yapan İlaçlar

İktidarsızlığa neden olan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar şu şekildedir:

 • Digoksin.
 • Lipid düşürücü ilaçlar.
 • Tiyazid diüretikler (idrar söktürücü)
 • Beta blokerler.
 • ACE inhibitörleri
 • Digoksin.
 • Santral etkili tansiyon ilaçları

İktidarsızlık Geçici Midir?

İktidarsızlık geçici olabilir. Geçici iktidarsızlığın sebebi genellikle yaşam tarzına bağlıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir. Düzensiz beslenme, sigara kullanımı, fiziksel aktivite eksikliği ve aşırı kilo iktidarsızlık sebebi olabilir. Bu durumların düzeltilmesine bağlı olarak geçici iktidarsızlık sorunu ortadan kalkabilir. Kronik stres de geçici iktidarsızlığa neden olabilir. İktidarsızlık geçici de olsa kalıcı da olsa çözümü bulunur.

İktidarsızlık Sorunu

İktidarsızlık sorunu kişinin cinsel sağlığını önemli ölçüde etkiler. İktidarsızlık sebebi fiziksel de olsa psikilojik de olsa kişiye kötü hissettirebilir. İktidarsızlık her erkek bireyin başına gelebilecek bir sorundur. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığında mutlaka ürolağa danışılmalıdır. Tedavisi ne kadar çabuk yapılırsa etkisi de o kadar hızlı olur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada en sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarında…

Devamını Oku
penis-nedir-nasil-calisir
Penis Nedir? Nasıl Çalışır?

Penis erkeğin hem üreme hem boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Penis iç döllenme sır…

Devamını Oku
egrilik
Penis Eğriliği

Penis eğriliği peniste sağa sola hafif eğrilikler olmasıdır. Penisin eğriliği fazla o…

Devamını Oku