Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Böbrek kanseri erken tanı sayesinde tamamen iyileşebilir. Erken evrede böbrek kanseri olunduğu fark edilirse kişinin yaşama ihtimali oranı %70’e kadar çıkar. Yaklaşık her yıl 10 bin kişiden birinin böbrek kanserine yakalandığı, 30 bin kişiden birinin de bu hastalıktan kaybedildiği tespit edilmiştir.

Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek kanseri neden olan kesin bir sebep yoktur. Ancak sigara kullanan veya obezite problemi olan kişilerde kanser olma riski daha yüksektir. Yaş da böbrek kanseri riski için önemli bir faktördür. Böbrek kanseri çoğunlukla 50-70'li yaşlar arasında ortaya çıkar. Erkek bireylerde kadın bireylere oranla 2- 3 kat daha fazla görülür. Ayrıca katkı maddesi yüksek ve doğal içeriğe sahip olmayan gıdalar, yağ oranı yüksek gıdalar, kimyasallara maruz kalmak ve çevresel etkenler de böbrek kanseri riskini yükselten faktörlerdir.

Böbrek Kanseri Türleri

Böbrek kanseri türleri vardır. Bu kanser türleri iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere 2 gruba ayırabilir. Böbrekte en sık görülen kitle basit böbrek kistleridir. Böbrek kisti iyi huylu bir kitledir. Kanserden farklılık gösterir. Çoğu zaman rastlantısal olarak ortaya çıkan böbrek kistleri insan yaşamını tehdit etmez. Böbrek kisti saptanan hastaların paniğe kapılmaması gerekir. Böbrekte bulunan her kist böbrek kanseri olduğunu belirtmez. Böbrek kistleri çoğu zaman tedavi bile gerektirmez sadece izlemek yeterli olur. Böbrek kanseri ise kötü huylu bir kitle olup insan yaşamı için tehdit oluşturabilir. Renal hücreli kanser, böbrekte kanı süzen ve idrar oluşturan dokulardan köken alır.

Böbrek Kanseri Nasıl Belli Olur?

Böbrek kanseri belirtileri kanserin ilk evresinde görülmeyebilir. İleri seviye tümörler ise bazı şikayetlerle kendini gösterir. Böbrek kanseri belirtileri şunlardır;

  • Yan tarafların ağrıdığını hissetmek,
  • Sırt ağrısının fazla olması,
  • Sebepsiz kilo kaybı
  • İdrarda kan görülmesi
  • Aşırı halsizlik, sürekli yorgun hissetme

halinde gerekli kontroller sağlanmalıdır.

Böbrek Kanseri Vücuda Yayılır Mı?

Böbrek kanserinin vücuda yayılımı olabilir. Böbrek kanseri büyüdükçe etrafında yer alan lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsak ve pankreasa yayılabilir. Bunun yanında, ana tümörden kopan tümör parçaları vücudun diğer uzak taraflarına giderek yerleşebilir.

bobrek-nedir

Böbrek Kanseri Testi

Böbrek kanserini tespit etmek için birtakım testlerden geçmek gerekir. Bu testler şöyledir;

  • Kan ve idrar testi,
  • Anjiografi sayesinde böbrek damarlarını görüntüleme,
  • IVP sayesinde idrar yolunun görüntülenmesi,
  • Görüntüleme yöntemlerini kullanarak yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi

yapılabilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri tedavisi hastalığın aşamasına, böbrekteki konumuna, büyüklüğüne, farklı organlara yayılıp yayılmamasına ve hastanın kişisel etkilerine göre değişir. Tedavi için en sık kullanılan yöntem ameliyattır. Parsiyel nefrektomi ile küçük tümörler böbrek korunarak alınır. Bu işlem ise laparoskopik cerrahi veya robotik cerrahi kullanılarak yapılabilir. Tümör daha büyükse böbrekteki yerine göre açık ameliyat ayarlanabilir. Eğer tümör böbreğin merkezindeki damarlanma yerinde ise tamamı alınır. Böbreğin daha çok kenar bölgelerinde ise sadece tümörlü yer alınır. Bazı hastalar cerrahi işlem için uygun olmayabilir. Bu durumda ise ablasyon, kriyoterapi ve radyofrekans kullanılabilir. İlaç ve kemoterapi tedavisi de uygulanabilir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası

Böbrek kanseri ameliyatı sonrası bazı yan etkiler görülebilir. Ancak bunlar çok önemli yan etkiler değildir. Tümörün büyüklüğü ve konumuna göre komplikasyon oranı farklılık gösterir. Ameliyat sonrasında kanama görülebilir. İdrar yolundan kanama gelebilir. Arteriyo benöz fistül görülebilir. Bu durumda arter damarı ile ven damarının birleşmesidir. Bu yan etkilerin görülme ihtimali ise oldukça düşüktür.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-taslari
Böbrek Taşları

Böbrek taşları böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelere den…

Devamını Oku
uriner-tas-tedavisi
Üriner Taş Tedavisi

Üriner taş tedavisi, böbreklerde ya da idrar yolunda oluşan taşların tedavi edilmesi …

Devamını Oku
bobrek
Böbrek

Böbrek, karın boşluğunun arkasında omurganın her iki yanında bel bölgesinin biraz üze…

Devamını Oku