Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Üriner taş tedavisi, böbreklerde ya da idrar yolunda oluşan taşların tedavi edilmesi sürecini ifade eder. Bu taşlar idrardaki minerallerin bir araya gelmesi sonucu oluşabilir ve idrar yollarında tıkanıklığa, ağrıya neden olabilirler. Tedavide taşın boyutu, yeri, semptomlar belirleyicidir. Farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Üriner Taş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üriner taş tedavisi birçok farklı şekilde yapılabilir. Hangi yöntemle yapılacağına taşın boyutu, nerede olduğu gibi durumlar değerlendirilerek doktor karar verir. İlaç, ESWL yöntemi, endoskopik, laparoskopik gibi farklı yöntemler ve tedaviler uygulanabilir. Genel olarak tedavinin amacı taşın bir yöntem ile alınması veya küçük parçalara ayrılarak idrar yoluyla atılmasıdır.

Üriner Taş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Üriner taş tedavisi, böbrek veya idrar yolunda görülen taşların tedavisidir. İdrar yolu taşı nedeniyle ağrı çeken, idrar yapmada sorun yaşayan kişiler için bu tedavi uygulanabilir. Bu sorun, böbrek fonksiyonları etkileyebilir veya şiddetli ağrılara neden olabilir. Bazı kişilerde taş sorunu tekrarlayabilir, taş nedeniyle idrar yolu tıkanabilir.

Üriner Taş Tedavi Yöntemleri

Üriner taş tedavi yöntemleri için birçok seçenek mevcuttur. Bu yöntemler; taşların konumuna, sayısına ve büyüklüğüne göre belirlenmelidir. Küçük boyutlu taşlar için ilaç kullanılarak hastanın taş dökmesi sağlanabilir. Vücuda dışarıdan şok dalgaları verilerek ESWL yöntemi ile tedavi edilebilir. Laparoskopik yöntemle de minimal bir cerrahi işlemle tedavi yapılabilir. Endoskopi yoluyla da böbreğe veya idrar yolundaki taşa ulaşılıp işlem gerçekleştirilebilir. Peruktan nefrolitotomi işlemi ile yine sırttan küçük bir kesi yapılarak özel cerrahi aletlerle taşlar kırılıp çıkartılabilir.

ESWL (Taş Kırma) Tedavisi

ESWL tedavisi ile taş kırma işlemi, şok dalgasının vücudun dışından bir cihaz ile gönderilmesi ve sonucunda taşların kırılarak küçük parçalara ayrılmasıdır. Bu şekilde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz, taşlar kırılıp ufaltılarak kum şekline getirilir. Hasta taşları idrar yoluyla dışarıya atar.

Bu tedavi yöntemi ile şok kaynağından çıkan enerji, reflektör ile taşın üzerine yansıtılır. Aynı zamanda taşın hareketleri izlenir ve doktorun kontrolü halinde işlem gerçekleştirilir. Şok dalgaları ile taşlar kırılır. Üreter taşları, böbrek taşları için sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

endoskopik-ureter-tasi-tedavisi-urs

eswl-tas-kirma-tedavisi

Endoskopik Üreter Taşı Tedavisi (URS)

Endoskopik üreter taşı tedavisi, hem böbrek hem idrar kanalındaki taşların endoskopik cihazlar ile kırılarak, parçalanarak vücuttan atılmasını sağlamak için uygulanan bir tedavidir. İnce ve esnek bir endoskop kullanılarak, üreter içerisine girilir ve orada taşlar görüntülenir, kırılır.

İdrar yolunun açıklığı olan üretra yoluyla vücuda giriş yapılır. Endoskop içerisinde bir kamera ve ışık kaynağı bulunur. Bu kamera, bir ekrana görüntüyü verir, oradan taşlar izlenir. Taşlar endoskop içerisinden lazer veya başka aletler kullanılarak parçalanır. Küçük olan taşlar özel aletlerle çıkartılabilir.

Laparoskopik Üreter Taşı Tedavisi

Laparoskopik üreter taşı tedavisi, büyük taşların varlığında kullanılan, minimal invaziv bir cerrahidir yöntemidir. Özel aletler ile birkaç küçük kesi yapılarak üretere ulaşılır. Açık cerrahi yönteme göre daha az kesi ve daha hızlı iyileşme süresi sunacağı için avantajlı bir yöntemdir.

Perkütan Nefrolitotomi Tedavisi

Perkütan nefrolitotomi tedavisi, böbrekteki büyük taşların tedavisi için kullanılan cerrahi yöntemdir. Cilt üzerinde böbreğe yakın küçük bir kesi yapılır, nefrostomi tüpü ile böbreğe ulaşılır. Taşlar lazer veya başka aletler ile kırılır, parçalanır veya endoskop yardımıyla çıkartılır. Yine büyük ve karmaşık taşların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Diğer tedavi yöntemleri uygun olmadığı zaman kullanılır. Taş parçaları direkt olarak görünür ve çıkarılır.

Böbrek Taşı Kırmada Kullanılan Diğer Tedavi Yöntemleri

Eski dönemlerde açık ameliyatlar daha çok kullanılsa da günümüzde yeni teknolojik yöntemler daha çok tercih edilmektedir. Böbrekteki çok büyük ve çok sayıda olup yer kaplayan taşlar için açık ameliyat yapılabilir. Ancak yine diğer tedavi yöntemleri bir arada kullanılıp tedavi edilmesi de mümkündür.

İlaçla Tedavi

Belli boyutlardaki üreter taşlarının düşürülmesinde, ağrı kesiciler, iyi huylu prostat büyümesi için kullanılan ilaçlar önerilebilir. Ama tüm bunlar taşın boyutuna, kanal içindeki yerine göre değişebilmektedir.

Üriner Taş Tedavisi Fiyatları

Üriner taş tedavisi fiyatları; taşın büyüklüğüne, konumuna ve buna göre hangi tedavi yönteminin kullanılacağına bağlı olarak değişmektedir. Üriner taş tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için Üroloji Ankara kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Üreter taşı alınmazsa ne olur?

Üreter taşı alınmazsa, tıkanıklığa yol açabilir ve böbrek hasarına neden olabilir.

Üreter ve böbrek taşı nasıl düşürülür?

Böbrek taşlarının düşürülmesi için birçok yöntem bulunur. Bazı taşlar ilaçlar ile düşerken bazı taşların kırılması ve sonrasında idrar yoluyla düşmesi beklenir.

Üriner taş ameliyatı nasıl yapılır?

Üriner taş ameliyatı; laparoskopik, endoskopik veya farklı yöntemler kullanılarak yapılır. Taşın bazıları alınır, bazıları kırılarak küçültülür ve düşürülür.

İdrar yollarında taş nasıl düşürülür?

Taş düşürmek için bol bol su içmek, doktorun önerdiği ilaçları kullanmak gerekir.

Endoskopik üreter taşı ameliyatı ne kadar sürer?

Endoskopik yöntem ile yapılan üreter taşı ameliyatı, yaklaşık 30- 60 dk dakika sürer.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-kanseri
Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri erken tanı sayesinde tamamen iyileşebilir. Erken evrede böbrek kanseri…

Devamını Oku
bobrek-tasini-ses-dalgasiyla-kirma
Böbrek Taşını Ses Dalgasıyla Kırma

Böbrek taşını ses dalgasıyla kırma işleminde ses dalgaları taşa ulaşarak kırılır. Has…

Devamını Oku
bobrek
Böbrek

Böbrek, karın boşluğunun arkasında omurganın her iki yanında bel bölgesinin biraz üze…

Devamını Oku