Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Böbrek taşını ses dalgasıyla kırma işleminde ses dalgaları taşa ulaşarak kırılır. Hasta bu işlem esnasında titreşim hisseder. Taşların kırılma sesi bile duyulabilir. Taş boyutuna göre seans sayısı belirlenir. Seansların en fazla 3 kere yapılması gerekir.

Böbrek Taşını Ne Kırar?

Böbrek taşını kırmak için birçok tedavi yöntemi vardır. Ancak ülkemizde en çok kullanılan işlem ise ESWL olarak kısaltılan ses dalgasıyla böbrek taşı kırma işlemidir. Yetişkinlere uygulandığı gibi çocuklara da uygulanabilir.

Böbrek Taşı Ses Dalgalarıyla Nasıl Kırılır?

Böbrek taşı ses dalgalarıyla kırılması yaygın bir işlemdir. Böbrek taşı hastalarının %90’ı bu işlemi yaptırır. Böbrek taşına sahip bir insan 5 mm’ye kadar taşını müdahale olmadan düşürebilir. Ancak düşmediği durumlarda ses dalgalarının yardımı alınabilir. Böbrek taşı 2 cm’den küçük ve üreterde 1 cm’den küçük olan hastalarda sıkça uygulanır. Böbrek taşı ses dalgalarıyla kırma işleminde ilk olarak hasta bir masaya uzanır. Yanına jeneratör getirilen hastaya ses dalgaları, şok dalgaları dışarıdan gönderilir. Röntgen veya ultrason cihazı sayesinde taşların durumu gözlemlenir. İşlem uzunluğu 30 ya da 40 dakika kadardır.

Böbrek Taşını Ses Dalgalarıyla Kırmanın Avantajları

Böbrek taşını ses dalgalarıyla kırmanın avantajları oldukça fazladır. Avantajları fazla olduğundan diğer işlemlere göre daha çok kullanılır. Avantajları genel olarak;

 • Anesteziye gerek duyulamayan bu işlem anesteziye karşı toleransı olmayan hastalarda rahatlıkla kullanılabilir,
 • İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez,
 • Vücutta büyük ameliyat izlerine sebep olmaz. Vücut dışından uygulanarak yapılır,

Ses Dalgalarıyla Taş Kırma Kimlere Uygulanamaz?

Ses dalgalarıyla taş kırma yaygın bir işlem olsa da bazı hastalara uygulanamaz. Eğer hasta aşağıdaki durumlar varsa başka yöntemler uygulanır. Uygulanamayan kişiler şu şekildedir;

 • Kişinin yüksek kanama riski varsa,
 • Kişi eğer hamile ise,
 • Tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonu varsa,
 • İdrar yollarında tıkanıklığı varsa,
 • Karın içi damarlar balonlaşmışsa,
 • Cilt taş mesafesi 10 cm’den fazla olan fazla kilolu bir hasta ise,
 • Kişinin taşı 2 cm’den büyükse,
 • Kontrol edilemeyen yüksek tansiyona sahipse,
 • Taşlar böbreğin alt tarafına yerleşmişse

ses dalgalarıyla tedavi uygulanamaz.

bobrek-taslari

Ses Dalgalarıyla Böbrek Taşı Düşürmenin Riskleri Nelerdir?

Ses dalgalarıyla böbrek taşı düşürmenin riskleri çok fazla değildir. Ancak yine de bazı riskleri bulunur. Ses dalgalarıyla böbrek taşı işleminden sonra böbrek taşları tamamen yok olmaz. Çok küçük parçaları vücutta kalır. Bu parçalar taş oluşumunun tekrarlamasına neden olabilir. Taşlar alınmadığı döküldüğü için dökülürken idrar yolunda dizilme yapabilir. Bunun sonucunda da idrar yolu tıkanabilir. Ancak başka bir işlemle bu tıkanıklık giderilir. Ayrıca taşlar dökülürken hasta ağrı hissedebilir. Ses dalgaları böbrek ve çevre dokuya da zarar verebilir. Böbreğin kanama riski de bulunur. Kalp hastası biri bu işlemi yaptırıyorsa kalp ritim problemlerine neden olabilir. Kalp pili olan hastalara gerekli tedbirler uygulanarak yapılmalıdır.

Ses Dalgalarıyla Böbrek Taşı Düşüren Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Ses dalgalarıyla böbrek taşı düşüren hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İşlem öncesi idrarda enfeksiyon olmadığının kanıtlanması hayati bir işlemdir. Çok nadir de olsa bu işlem sonrası kana mikrop karışması nedeni ile ölümler gözlenmiştir. İşlem sırasında hareketsiz kalmak önem taşır. İşlem sonrası bol sıvı alımı ve bolca yürüyüş gerekir. Hasta işlemden sonra taşların düşmesini bekler. Yürüyüş ve bol su tüketimi bu süreci hızlandırır. İşlem sonrasında hasta yatışı olmaz. Kısa süre içerisinde günlük hayata dönebilir. Ameliyat sonrası taş düşürme sürecinde ağrı oluşur. Ancak bu ağrı geçicidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

uriner-tas-tedavisi
Üriner Taş Tedavisi

Üriner taş tedavisi, böbreklerde ya da idrar yolunda oluşan taşların tedavi edilmesi …

Devamını Oku
bobrek
Böbrek

Böbrek, karın boşluğunun arkasında omurganın her iki yanında bel bölgesinin biraz üze…

Devamını Oku
bobrek-buyumesi
Böbrek Büyümesi

Böbrek büyümesi, idrarın çeşitli nedenlerden dolayı normal akışında gidemeyip tıkanık…

Devamını Oku