Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Robotik cerrahi yönteminde doktor, cerrah konsolundaki el bileğine benzeyen kolları kullanarak ameliyatı gerçekleştirmektedir. Yani robotik cerrahide ameliyatı robot yapmamakta yalnızca işlem esnasında doktor, robottan yardım almaktadır.

Da vinci robotik cerrahi sistemi olarak da adlandırılan robotik cerrahi, ilk olarak astronotların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilse de süreç içerisinde pek çok ameliyatta kullanılmaya başlanmıştır.

Robotik cerrahi yöntemiyle dünya genelinde 20 yıldır, Türkiye genelinde ise yaklaşık 10 yıldır ameliyatlar yapılmaktadır. Laparoskopik yani kapalı cerrahi yöntemiyle gerçekleştirilen bu operasyonlarda, hastanın vücudunda küçük kesiler açılmakta ve ardından 3 boyutlu kamera yardımıyla ameliyat gerçekleştirmektedir.

prof-dr-cenk-yucel-bilen

Robotik cerrahi; Üroloji, jinekoloji, kalp ve damar hastalıkları, çocuk cerrahisi, kulak burun boğaz ve genel cerrahi gibi pek çok farklı uzmanlık alanında yapılan ameliyatlarda kullanılmaktadır.

Robotik Cerrahi Ne Demek?

Robotik cerrahi bilinen diğer adıyla Da Vinci robotik cerrahi sistemi, minimal invaziv cerrahinin geliştirilmiş en teknolojik halidir. Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki ilk ve tek örneği olan da Vinci robotu, 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler cerrah konsolu, hasta konsolu ve görüntü kulesi olarak adlandırılmaktadır. Cerrah konsolundan işlem esnasında verilen komutlar, hasta konsolunda bulunan da Vinci robotuna aktarılmaktadır.

Da Vinci robotuna steril olan özel bir kılıf giydirilmekte ve laparoskopik yöntemlerle gerçekleştirilen diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi, ameliyatın yapılacağı bölgeye milimetrik boyutta kesi atılmaktadır. Bu kesiler trokar isimli aletler yardımıyla atılmaktadır. Trokarlar yapılacak laparoskopik işlemlerde kullanılan cerrahi aletlerin vücuda girmesi için vücutta delik açılmasını sağlamaktadır. Cerrahi aletlerin vücut içerisine kolayca girip çıkmasına izin vermekle kalmamakta aynı zamanda vücut içerisinde bulunan karbondioksit gazının dışarı çıkmasına da engel olmaktadır.

robotik-cerrahi-nedir

robotik-cerrahi-prostat-ameliyatı

Yapılacak işleme uygun olan trokardan 3 boyutlu görüntüleme sistemine bağlanılmaktadır. Görüntüleme cihazı robot kontrolünde olduğu için titreme yapmamakta ve bu sayede cerrah gerçeğe oldukça yakın 3 boyutlu bir görüş yakalamaktadır. Optik sistem yüksek çözünürlüklü ve fiberoptik kameralar ile aktarılmaktadır. Bundan dolayı görüntü yaklaştırıldığında bile görüntü kaybı olmamakta ve hatta dar alanlarda veya derinliklerde cerrah normal görüş alanından daha iyi görüntüler yakalamaktadır.

İşlem için birden fazla kesi atılması gerekiyorsa trokarlar yardımıyla delikler açılmakta ve bu kesilere cerrahi aletler girmektedir. El aletleriyle robotik konsol arasındaki bağlantı sağlanmakta ve ardından cerrah, el hareketleriyle robotik konsol bağlantısını yönetmektedir. 720 derecelik dönüş açısına sahip olan robotik kollar, insan eliyle yapılması mümkün olmayan hareketlerin kolayca yapılmasını sağlamakta ve cerrahın elinde yaşanan küçük titremeleri işlemin yapıldığı alete yansıtmamaktadır. Bu sayede robotik cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatlarda hata payı minimuma düşmektedir.

Robotik Cerrahi mi Açık Ameliyat mı?

Robotik cerrahi yönteminde açık ameliyatlara kıyasen daha küçük kesiler atılmakta ve işlemler robotlar yardımıyla gerçekleştirildiği için hata payı minimuma inmektedir. Ayrıca işlemi robot yapmamakta yalnızca işlemin yapılmasına yardımcı olmaktadır. Yani bu yöntemle yapılan operasyonların tamamında ameliyatı doktor yönetmektedir.

Robotik Prostat Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Robotik cerrahinin en sık kullanıldığı uzmanlık alanlarından biri de ürolojidir. Ürolojide prostat kanseri ameliyatları robotik cerrahi yöntemiyle yapılmaktadır. Dar bir alana sahip olan leğen kemiğinde yapılan prostat kanseri ameliyatında, robotik cerrahi sayesinde hareket kabiliyeti artmaktadır. Net görüş sayesinde prostata yakın sinirler korunmakta ve böylelikle işlem sonrasında ortaya çıkabilecek sertleşme ve idrar kaçırma gibi problemlerin ortaya çıkma olasılığı minimuma düşmektedir.

Robotik prostat ameliyatı fiyatı operasyonu gerçekleştirecek doktorun deneyimine ve işlemin yapılacağı merkezin donanımına göre değişmektedir.

robotik-cerrahi-ameliyat-ucreti

robotik-cerrahi-uroloji-ankara

Robotik Cerrahi Riskli midir?

Deneyimli bir doktor ve steril bir ortamda gerçekleştirilen robotik cerrahi işlemlerinin açık ameliyattan farklı herhangi bir riski yoktur. Hatta işlem robot yardımıyla gerçekleştirildiğinden operasyonlarda milimetrik ilerlenmekte ve bu sayede hata payı oldukça azalmaktadır.

Da Vinci cerrahi sistemi nedir?

Da Vinci cerrahi sistem; açık ameliyat tekniği ve laparoskopi yöntemlerine alternatif olarak geliştirilmiş ve oldukça farklı alanlarda uygulanarak pek çok hastanın sağlığına konforlu bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Robotik ameliyat nasıl yapılır?

Robotik cerrahi yöntemi; cerrahın çıplak gözle göremeyeceği bölgeleri rahat bir şekilde görüntüleme yetisine sahiptir. Bu sayede ameliyat süreci oldukça güvenilir ve komplikasyon riskinden uzaktır.

Robotik cerrahi nasıl uygulanır?

Robotik cerrahi; hastanın ameliyat masasına uygun pozisyonda yatırılması, cerrahın cerrahi konsol aracılığı robotik kolları kontrol etmesi disiplinine dayanmaktadır.

Robotik cerrahi hangi ameliyatlarda kullanılır?

Robotik cerrahi; prostat, böbrek ve mesane gibi hemen hemen tüm üriner sistem rahatsızlıklarında uygulanacak ameliyatlarda kullanılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

laparoskopik-cerrahi
Laparoskopik Cerrahi

Günümüzde üriner sistem cerrahisinin hemen her alanında yer edinmiş olan bu sistem vü…

Devamını Oku
retrograd-intrarenal-cerrahi
Retrograd İntrarenal Cerrahi

Retrograd intrarenal cerrahi (RIRS); üriner sistemde oluşan taşların tanı ve tedavisi…

Devamını Oku
psa-prostat-spesifik-antijen-nedir
PSA (Prostat Spesifik Antijen) Nedir?

Prostat hastalığı ile ilişkili olarak yapılan testlerin başında PSA (Prostat Spesifik…

Devamını Oku