Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Mikroskopik Cerrahi yani mikrocerrahi, üroloji alanında da yaygın olarak kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Dokulara daha hassas bir şekilde yaklaşılmasını hedefleyen etkili bir tedavi seçeneğidir. Mikroskopik cerrahi, üroloji cerrahisine birçok avantaj sağlar. Mikroskopik cerrahi, büyütülmüş bir mikroskop kullanılarak yüksek düzeydeki görüntülerle, küçük yapılar üzerinde çalışılmasını sağlar. Böylece karmaşık yapılar üzerinde daha etkili bir çalışma sağlanır.

Mikrocerrahi, daha küçük kesilerle yapıldığı için minimal bir yaklaşımdır. Hastanın iyileşme sürecine büyük katkısı bulunur. Cerrahi sonrası komplikasyon riski en aza indirilir. Estetik görünüm korunmuş olur. Bu işlem operasyonun başarısı artar.

 

prof-dr-sinan-sozen

Mikrocerrahi Nedir?

Mikrocerrahi, çok küçük işlemleri yapmak için uygulanan bir cerrahi tedavi türüdür. Mikroskop altında ince işlemler yapılır, özel cerrahi teknikler kullanılır. Karmaşık ve hassas olan işlemler, mikrocerrahi alanıyla gerçekleştirilmektedir. İnce dokular, damarlar, sinirler, küçük yapılar üzerinde gerçekleşecek işlemler bir mikroskop altında büyütülmüş görüntüler ile yapılır. Mikro iğneler, mikro pensler gibi cerrahi aletlerin de küçük halleri bulunur.

Mikrocerrahi Nasıl Yapılır?

Mikrocerrahi işlemi, bir mikroskop altında yapılır. İşlem sırasında cerrah, mikroskop altında büyütülmüş bir görüntüyü kullanarak ince ve hassas işlemler yapar. Cerrah, mikroskop altında çalışırken gözlük, başlıklar veya diğer optik cihazlar aracılığıyla büyütülmüş bir görüntüyü izleyerek çalışır. Cerrah, ince damarları, sinirleri veya dokuları birleştirebilir, yeniden şekillendirebilir veya onarabilir.

Mikrocerrahi Ne İşe Yarar?

Mikrocerrahi, çeşitli alanlarda kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Cerrahlar mikrocerrahi ile 1 mm’den bile küçük damarları, sinirleri tedavi edebilir. Mikrocerrahi sırasında kullanılan özel optik gözlükler, mikroskop başlıkları ile gözle görülemeyen dokular, özel aletlerle damar ve sinirler onarılır. Hastadaki olası organ kayıpları engellenir.

Mikrocerrahi ile özellikle doku nakilleri büyük önem kazanmıştır. Sinir yaralanmaları sonucu hareket ve duyu kaybının da mikrocerrahi ile önüne geçilmektedir. Birçok alanda kullanılan mikrocerrahi, başarısı yüksek tedavilere olanak sağlamaktadır.

Rekonstruktif Mikrocerrahi Nedir?

Rekonstruktif mikrocerrahi, doku kaybı, travma, kanser cerrahisi veya doğuştan anomaliler gibi durumlar nedeniyle kaybedilen doku veya yapıların tedavisi için kullanılan bir yöntemdir.

Mikrocerrahide Tedavi Şekli Nasıldır?

Mikrocerrahide tedavi şekli, cerrahın küçük kesiler ve iğne delikleri ile gerçekleştirdiği işlemlerden oluşur. Mikrocerrahi, hassas bölgelerdeki küçük yapıları onarmak için uygulanır. Gözle görülmesi zor ya da normal bir şekilde müdahale edilmesi sakıncalı olan sinirlerin onarılması, hasarlı dokuların dikilmesi, küçük yapıların naklinin gerçekleştirilmesi gibi durumlarda kullanılır. Cerrah, özel bir gözlük ya da mikroskop kullanarak bu işlemi gerçekleştirir.

Mikrocerrahi için özel üretilen ameliyat aletleri vardır. Bu aletler ile yapılan işlemlerde dokuların canlılığını korumak, hislerde ve işlevlerde kayıp yaşanmamasına dikkat edilmektedir.

Mikrocerrahi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Mikrocerrahi birçok alanda kullanılır. Özellikle üroloji, kbb, göz cerrahisi, plastik cerrahi gibi alanlarda uygulama yapılmaktadır. Üroloji alanında da mikrocerrahi kullanılmaktadır. Varikoselin sebep olduğu infertilite gibi durumlarda mikrocerrahi ameliyatlar uygulanabilmektedir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

testis-kanseri
Testis Kanseri

Testis kanseri testis içinde yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından ötürü oluşu…

Devamını Oku
laparoskopik-cerrahi
Laparoskopik Cerrahi

Günümüzde üriner sistem cerrahisinin hemen her alanında yer edinmiş olan bu sistem vü…

Devamını Oku
retrograd-intrarenal-cerrahi
Retrograd İntrarenal Cerrahi

Retrograd intrarenal cerrahi (RIRS); üriner sistemde oluşan taşların tanı ve tedavisi…

Devamını Oku