Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Prostat lazer tedavisi son yıllarda ortaya çıkmış bir tekniktir. Bu teknik sayesinde büyümüş olan prostata idrar kanalından endoskopla girilir. Prostat lazer tedavisi İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi olarak kullanılır. Başarı oranı yüksek olan lazer tedavisinin yan etkileri de azdır. Lazer ile gerçekleşen buharlaştırma ameliyatı ileride gelişecek prostat kanseri riskini ortadan kaldırmaz.

Prostat Lazer Ameliyatı Nedir?

Prostat lazer ameliyatı temelde, büyüyen prostat dokusunun lazer tekniği ile idrarın daha rahat akımını sağlayacak boyutlara getirilmesi işlemidir. İyi huylu prostat büyümesi 50 yaşından itibaren sıklıkla görülen bir hastalıktır. Günlük yaşamın kalitesini düşüren bu hastalık öldürücü değildir. Ancak ilerlemesi durumunda idrar yapamama gibi sorunlar da getirebilir. Prostat fazla büyüdüğünden idrar kanallarını sıkıştırabilir. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise prostat lazer ameliyatı yapılabilir.

Prostat Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat lazer tedavisi kısaca bir buharlaştırma işlemi olarak tanımlanır. Lazer çeşitleri; Greenlight lazer, Diode lazer, Thulium lazer ve Holmium şeklindedir. Holmium lazer ile prostat enükleasyonu günümüzde en sık başvurulan tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Kısa adıyla HoLEP denilen bu lazer tedavisi prostat iç dokusunu kapsülden ayırarak çıkarır. Prostat HoLEP lazer tedavisinde herhangi bir kesi işlemi yapılmaz. Endoskop ile idrar kanalına giriş yapılır. Prostat dokusu lazerle kapsülünden ayrılır. İdrar torbasında küçük küçük parçalara ayrılır. Küçük parçalar dışarı alınır.

Prostat Lazer Tedavisinin Avantajları

Prostat lazer tedavisinin avantajları açık ameliyata oranla daha fazladır. HoLEP ameliyatının avantajları şöyledir ;

  • Çok büyük prostatlara bile uygulanabilir,
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar da yararlanabilir,
  • Prostat ne kadar büyük olursa olsun vücuda kesik atılmaz,
  • Hastanede kalış 1-2 gün arasıdır.
  • Ameliyatın tekrarlanma ihtimali çok düşüktür,
  • Cinsel işlevlere herhangi bir zararı yoktur,
  • Kesik atılmadığından kanama riski azdır,
  • Ameliyat sonrasında sonda takılan hastalar idrar yaparken yanma yaşamaz.

Prostat Lazer Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Prostat lazer tedavisi riskleri oldukça düşüktür. Lazerle prostat ameliyatında en önemli risk faktörü; uygulama sırasında kontrol edilemeyen kanama nedeniyle açık cerrahi yönteme geçilmesi zorunluluğudur. Açık cerrahi yönteme göre lazerle tedavi oldukça avantajlıdır. Ayrıca düşük de olsa enfeksiyon riski de bulunur.

Prostat Lazer Tedavisi Kimlere Önerilir?

Prostat lazer tedavisi herkese uygulanabilir. HoLEP tekniği diğer yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda da uygulanabilir. Eğer kişinin prostat ağırlığı 80 gramdan daha fazlaysa açık ameliyat önerilir ancak HoLEP ile de büyük prostatlar tedavi edilir. Hatta büyük prostatlarda başarı artar. Prostatla birlikte mesane taşının olduğu durumlar da vardır. Prostat lazer tedavisi sayesinde iki işlem tek tedavi yöntemiyle aynı seansta yapılabilir. İdrar kanalında darlık yaşayan hastalar da bu işlemle genişletebilirler. Kişinin kalp damar stenti varsa, damar tıkanıklığı nedeni ile kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa, kalp damar hastalıkları varsa, by-pass geçmişi varsa da bu işlem güvenli bir şekilde yapılabilir.

Prostat Lazer Tedavisi Cinselliğe Zarar Verir Mi?

Prostat lazer tedavisi cinselliğe zarar verebilir. Erkeklerde sertleşmeyi sağlayan sinirler zarar görebilir. HoLEP prostat kapsülünün 0,4 mm derinliğine etki eder. Genelde prostat lazer ameliyatı sertleşmeyi sağlayan sinirlere zarar vermez. Ancak ameliyat sonrasında kişi geri boşalma ya da boşalamama sorunu yaşayabilir. Bu işlemde prostat dokusu tamamen temizlenir. Bunun da sonucu olarak kişinin orgazm anında menisi mesaneye doğru gider. Sonrasında da idrarla atılır. Sağlık açısından zararlı değildir. Ancak kişinin cinsel yaşamını etkileyebilir.

Prostat Lazer Tedavi Sonrası

Prostat lazer tedavisi sonrasında hastada idrar rengi değişimi görülebilir. İdrarın başlangıcında ya da sonunda kanama olabilir. İlk haftalarda idrarı kontrol edememe ve damlama olabilir. Ancak bu etkiler geçicidir. Ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra eski yaşamlarına dönebilirler.

prostat-nedir

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostat-kanseri-ameliyati
Prostat Kanseri Ameliyatı

Erkeklerde sık görülen bir kanser türü olan prostat kanseri, tanısı konulduktan sonra…

Devamını Oku
iyi-huylu-prostat-buyumesi
İyi Huylu Prostat Büyümesi

İyi huylu prostat büyümesi 45 yaş civarında başlar. 50 yaşlarının başında ise büyüme …

Devamını Oku
prostat-nedir
Prostat Nedir?

Prostat, Leğen kemiğinde bulunan idrar kesesinin altında idrar kesesinin çıkışını çev…

Devamını Oku