Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

İyi huylu prostat büyümesi 45 yaş civarında başlar. 50 yaşlarının başında ise büyüme gözlemlenir. Bu büyüme yaşamın sonuna kadar devam eder. Belirli bir düzende büyüyebileceği gibi düzensiz bir büyüme de olabilir. Benign prostat hiperplazisi olarak adlandırılan prostat büyümesinin türkçe deyişle adı selim prostat büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesi olabileceği gibi kötücül olarak da büyüme gerçekleşebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi normal bir durumdur. 45 yaşını aşan erkeklerde prostat büyümesi sıklıkla görülür. Kişi idrarını yaparken bir sorun yaşamıyor ya da cinsel yaşamını etkilemiyorsa sadece gözlemlenir. Ancak sorun yaşadığı durumlarda şikayetlerin daha da artmaması için tedavi gerekir. Ölümcül bir hastalık değildir.

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) Belirtileri Nelerdir?

Benign prostat hiperplazisi (BPH) belirtileri rahat idrar boşaltmanın bozulması ve tıkanıklık hissi oluşması, ayrıca sık idrara gitme ve yanma gibi rahatsız edici sorunlardır. Prostat, idrar yolunun çevresini sarar. Büyüdükçe idrar yolunu sıkıştırır ve mesaneden idrarın atılmasını zorlaştırır. Sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilebilir. Diğer bazı belirtiler ise mesaneyi tam boşaltamama hissi veya idrar yapma ihtiyacı oluştuğunda erteleyememe halidir. BPH; idrarı başlatmada zorlanma, zayıf idrar akımı, işeme sonrası damlama ve kesik kesik idrar yapmaya neden olabilir. Çok ilerlemiş büyüme durumunda tam tıkanma hali ortaya çıkabilir ve acil müdahale gerektirir.

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) Tanısı Nasıl Konur?

Benign prostat hiperplazisi (BPH) tanısını koymak için bazı testler gereklidir. Prostat büyümesi prostat kanserinin de habercisi olabilir. Bu durumda önce hastanın akraba ağacında prostat kanseri var mı diye bakılır. Prostat hastalıklarının belirtileri birbirine çok benzer olduğu için prostat kanseri için daha ayrıntılı testler yapılır. Böyle bir durum söz konusu değilse prostat büyümesini teşhis etmek için; sistoskopi, idrar akım testi, işeme sonrası kalan idrar miktarı ölçüsü, prostat spesifik antijen (PSA) testi yapılabilir. Hastalığın tanısı için fiziki muayene ve prostat muayenesi yapılabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi ameliyat gerekmeden yapılabilir. İlaç kullanarak tedavi olunabilir. Bu ilaçlar;

  •  Alfa reduktaz inhibitörleri; testesteronun aktif hale geçmesini engeller ve prostatın küçülmesini sağlar.
  •  Alfa-blokörler; prostatta ve mesane boynunda bulunan düz kasları gevşetip idrar kanalını genişletirler.

Ancak ilacın yeterli gelmediği durumlar da bulunur. Bu durumlar da şu yöntemler kullanılabilir;

  •  Transüretral prostat rezeksiyonu; sık kullanılan bir yöntemdir. Hastaya anestezi verildikten sonra idrar yolundan özel bir alet sokulur ve prostat dokuları elektrik akımı ile kesilir. Loop adı verilen aletle elektrik akımı iletilir. Prostat dokusu şeritler halinde kesilirken loop sayesinde kanamalar durdurulur.
  •  Açık Prostatektomi; cerrahi işlemle prostatın alınmasıdır. Prostat bezleri çok fazla büyümüşse bu işlem uygulanır.
  •  Ameliyatsız tedavi şekli olan termoterapi; kontrollü ısı yaratan radyo frekans dalgaları verir. Bu yöntem sayesinde ameliyat gerekmeden prostat büyüme tedavisi olunabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Prostat Kanserine Yol Açar mı?

İyi huylu prostat büyümesi prostat kanserine yol açmaz. Selim prostat büyümesi ve prostat kanseri iki ayrı hastalıktır. İki durum bir arada görüldüğü kişiler vardır. Ancak birisi diğerinin nedeni olamaz. İki hastalığın birlikte bulunma nedeni ise aynı yaş gruplarında ortaya çıkmalarıdır. Prostat kanseri erken evrelerde çoğunlukla belirti vermez. Selim prostat büyümesi için yapılan tıbbi tedaviler ve ameliyatların kanseri önleme gibi bir özelliği yoktur. Bu sebeple yılda bir kez fizik muayene ve PSA testi yaptırmak erken tanı için çok önemlidir. İyi huylu prostat büyümesi ile ilişkili yakınmaların tedavisinde temel belirleyici, yakınmaların ağırlık derecesi ve vücutta prostat büyümesinden kaynaklandığı düşünülen bazı etkilerin oluşmasıdır.

Prostatın büyümesi hastalık mıdır? Ameliyat olmam gerekir mi?

Üroloji uzmanı tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrasında bazı prostat büyümeleri takip altına alınır, bazıları ise ilaçlar ile tedavi edilir.

Prostatın büyümesi kanser olacağım anlamına gelir mi?

Uygun olan tedaviye yalnızca doktor karar verebilmektedir. Prostat büyümesi kanser olma anlamına gelmez.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostat-ameliyati-nasil-yapilir
Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat tanı ve belirtileri değişkenlik gösterir. Prostat her erkek bireyde olan bir …

Devamını Oku
prostat-kanseri-lokalize-hastalik
Lokalize Prostat Kanseri

Lokalize prostat kanseri prostatta sınırlıdır. Vücudun başka bölümlerine yayılma duru…

Devamını Oku
prostatit
Prostatit

Prostatit tüm yaş gruplarında görülür. Prostatit prostat iltihaplanmasıdır. Prostat e…

Devamını Oku